Καταχωρήθηκε από:
Κατηγορία:
Μοιραστήτε το:

Διοργάνωση μουσικού εργαστηρίου στα Αρσάκεια – Τοσίτσεια Σχολεία

Το Εργαστήριο Εθνομουσικολογίας και Πολιτισμικής Ανθρωπολογίας ανέλαβε τη διοργάνωση ενός εκπαιδευτικού μουσικού εργαστηρίου στο πλαίσιο της ετήσιας προετοιμασίας  του 9ου Παναρσακειακού Μαθητικού Συνεδρίου 2023 με σκοπό να καλλιεργήσει και να προωθήσει την εθνογραφική διάσταση στη μελέτη και στη διδασκαλία της μουσικής.

Η Καθηγήτρια Εθνομουσικολογίας Μαρία Παπαπαύλου και η μεταδιδακτορική Ερευνήτρια Εθνομουσικολογίας Παναγιώτα Παπαγεωργίου συνέταξαν το εκπαιδευτικό υλικό και τη μεθοδολογία διδασκαλίας του Εργαστηρίου  «Μικρασιατική μουσική και κουλτούρα» το οποίο παρουσίασαν σε διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση στους εκπαιδευτικούς μουσικής των Αρσάκειων-Τοσίτσειων Σχολείων της χώρας. Επίσης, η Καθηγήτρια Μαρία Παπαπαύλου πραγματοποίησε εκπαιδευτικές επισκέψεις στα  Αρσάκεια/Τοσίτσεια Σχολεία Ψυχικού και Εκάλης, όπου παρουσιάστηκε η μεθοδολογία του Εργαστηρίου στους μαθητές και στις μαθήτριες.

Τέλος, 4-5 Απριλίου 2023 στο πλαίσιο του Συνεδρίου παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα πέντε (5) Εργαστηρίων, ένα εκ των οποίων ήταν το Εργαστήριο «Μικρασιατική Μουσική και Κουλτούρα», τα οποία υλοποιήθηκαν από 700 μαθητές καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους σε όλα τα συγκροτήματα των Αρσακείων-Τοσιτσείων Σχολείων (Ψυχικό, Εκάλη, Πάτρα, Θεσσαλονίκη, Ιωάννινα).

Για περισσότερες πληροφορίες: https://synedria.arsakeio.gr/